Generowanie raportów z wdmuchiwania kabli światłowodowych

Wstęp

W trakcie licznych rozmów przeprowadzonych z klientami na temat najbardziej przydatnych nowych funkcjonalności maszyn wdmuchujących wymienia się generowanie raportów.

Narzędzie to jest wykorzystywane przez firmy wykonujące prace instalacyjne, ale również wymagane przez zleceniodawców chcących mieć pewność, co do jakości wykonania zleconej usługi.

W przypadku podejrzenia błędnie położonej infrastruktury rurowej (m.in. zbyt duża ilość zakrętów, zatory), zleceniobiorca może poprzeć swoje przypuszczenia poprzez analizę wygenerowanych wykresów siły oraz prędkości.

rodzaje raportów

Wdmuchiwarka światłowodów HyperVector potrafi wykonać trzy rodzaje generowanych raportów. Należą do nich:

  • Raport nieedytowalny – plik w formacie PDF
  • Raport edytowlany – plik w formacie RTF
  • Raport z zapisem zarejestrowanych pomiarów – plik w formacie CSV

Raport nieedytowalny PDF składa się z dwóch stron. Na pierwszej z nich przedstawione są informacje o parametrach rury, światłowodu, sprężarki, otoczenia, zadanych parametrach wdmuchiwania oraz wynikach wdmuchiwania. Istnieją również miejsca na pieczątkę oraz podpis wykonawcy. Druga strona przedstawia wykresy siły pchającej, prędkości, ciśnienia względem pokonanego przez światłowód dystansu.

Raport edytowalny zawiera te same dane, co pierwsza strona raportu nieedytowalnego PDF. Jest to bardzo przydatne, gdy chcemy przekopiować te dane do tworzonego przez siebie dokumentu.

Raport CSV wykorzystać można do rysowania własnych wykresów w programie Excel, wykorzystując dane zarejestrowane przez maszynę. Klient ma w takim przypadku pełną dowolność, co do kształtu wykresu. Może też skupić się na jego konkretnych odcinkach. Korzystanie z tego rozwiązania wymaga znajomości obsługi arkusza kalkulacyjnego, jednak na kanale YouTube HyperVector można znaleźć filmy instruktażowe tłumaczące jak wygenerować własne wykresy.

jak wpisać dane do raportu?

Wprowadzenie danych do raportu odbywa się przed rozpoczęciem właściwych prac. Proces ten trwa około minuty i jest bardzo prosty. Warto dodać, że maszyna po zaniku zasilania pamięta ostatnio wpisane dane.

 Poniżej opis kroków.

krok 1

W menu głównym kliknij ikonę start.

krok 2

Uzupełnij parametry światłowodu. Wciskając strzałkę lewo/prawo zmniejszamy/zwiększamy części dziesiąte liczby, zaś przytrzymując strzałkę w lewo/prawo szybko zmniejszamy/zwiększamy liczbę.

krok 3

Uzupełniamy parametry sprężarki, tj. maksymalne ciśnienie (bar) oraz maksymalny przepływ (m/min).

krok 4

Uzupełniamy parametry rury HDPE, czyli kolor oraz średnicę zewnętrzną.

jak ZAPISAĆ RAPORT?

Do zapisania raportu potrzebujemy pamięci przenośnej (pendrive) sformatowanej wcześniej w systemie plików FAT32.

krok 1

Przebywając w menu sterującym procesem wdmuchiwania wciskamy strzałkę w lewo znajdującą się w prawym dolnym rogu ekranu.

krok 2

Odchylamy zaślepkę gniazda USB i wpinamy pendrive.

krok 3

Wciskamy przycisk RAPORT PDF lub RAPORT CSV. O końcu zapisywania danych świadczyć będzie niemrugająca kontrolka led pendriva.

przykładowy raport

Ściągnij przykładowy raport wdmuchiwania światłowodów w formacie PDF.